Ali BAŞPINAR'I YILDIZLARA UĞURLADIK...

ALİ BAŞPINAR’I BİNLER YILDIZLARA UĞURLADI
07 Eylül 2008
  

Kanser tedavisi gördüğü Hacettepe Hastanesi’nde yaşamını yitiren Başpınar’ın cenazesi dün sabah ailesi, dostları, yakınları ve dava arkadaşları tarafından Hacettepe Hastanesi morgundan alındı. Omuzlarda taşınan cenaze “Butto devrimci yolumuzda yaşıyor”, “Devrim İçin Tek Yol - Devrimci Yol” sloganları ve “Devrimci öğretmen onurumuzdur”, “Ali Başpınar Devrimci Yol’umuzda yaşayacak”, “Bizimle hep yaşayacak” pankartları arasında Kurtuluş Parkı’nın karşısındaki alana getirildi. Sıhhiye otoparkına ise Ali Başpınar’ın büyük boy fotoğrafı ile “Ali Başpınar devrimci yolumuzda yaşıyor-DEVGENÇ” yazılı pankart asıldı.

‘ONDAN ÖĞRENDİK’

Devrim mücadelesinde yitirilen tüm devrimciler için saygı duruşu ile başlayan törende Ali Başpınar’ın hayatı ve devrimci mücadelesi anlatıldı.   Törende ilk konuşmayı Başpınar’ın kurucuları arasında bulunduğu Dostluk ve Yardımlaşma Vakfı bursiyerleri adına iki üniversite öğrencisi yaptı. Öğrenciler, Başpınar’dan insana dair çok şey öğrendiklerini belirterek, “Yüzümüzdeki gülümsemeyi, ikiyüzlülüğe karşı direnmeyi ondan öğrendik, mücadelesi bizimle yaşayacak” dediler.

İlk olarak söz alan TÖBDER’den Ali Rıza Akyol  şunları söyledi: “Ali Başpınar devrimciliğin, dostluğun bir simgesidir.12 Mart’tan 80’e kadar ağır koşullarda mücadele veren, Türkiye’yi il il dolaşarak devrimci örgütlenmenin yolunu açmak için mücadele verdi. TÖB DER ile Devrimci öğretmen mücadelesinin en önünde o vardı.Ölümüne kadar mücadeleyi sürdürdü.Yoldaşımızı kaybettik, acımız sonsuz. Mücadelesini yaşatacağız. Anısı mücadelemize önder olsun.”

Başpınar’ın dava arkadaşlarından  Mehmet Ali Yılmaz ise, “ O sıkıntılarla geçen çocukluğunun ardından emperyalizme ve faşizme karşı mücadele etti. 78’in onurlu devrimci temsilcisi oldu” diye konuştu, Yılmaz, şunları kaydetti:

“Ali, Dev Genç önderleri arasında yer aldı. 12 Mart faşizminde zindanlarda kaldı. 1970’li yıllarda ABD emperyalizmi ve işbirlikçilere karşı devrimci mücadele verdi. Başpınar’a layık olabilmek için emperyalizme karşı çözümler üretmeliyiz.”

Hayatı ve mücadelesi

12 Mart döneminde THKP-C Dev-Genç davasından yargılanıp 2 yıl 4 ay cezaevinde kalan Başpınar, 1980 öncesi uzun süre Devrimci Öğretmen mücadelesinin örgütleyenlerinden oldu. Daha sonra yoksul mahallelerde faşist saldırılar karşısında direniş örgütlenmesinde öncü rol oynadı. Devrimci haraketin örgütlenmesinde aktif görev aldı. 12 Eylül darbesinin ardından, 23 Ocak 1981’de yakalanan Başpınar ağır işkencelerden geçirildikten sonra Devrimci Yol Merkez Komitesi Üyesi olarak yargılandığı askeri mahkeme tarafından müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Başpınar 11 yıl hapishanede kaldı. 1991’te tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Ali Başpınar cunta mahkemelerinde yaptığı savunmada son söz olarak şunları söylemişti:

“Emekçi halkımıza karşı yürütülen yok etme ve sindirme politikalarına, halkımızın yanında emperyalizme, faşizme karşı mücadele etmenin haklı, doğru ve meşru bir direniş mücadelesinin içinde yer almış olmanın gururu ve onurunu taşıyorum, dünyanın hiçbir ülkesinde faşizme karşı direnenler anarşist ya da teröristlikle suçlanmaz, bizlere karşı yöneltilen bu suçlama ve niteleme de doğru değildir, Devrimci Yol dergilerinde bu gerçek emperyalizme ve faşizme karşı mücadele yöntemleri çok açık ve net bir biçimde ortaya konulmuştur.

Geriye doğru baktığımızda o teorik tespitlerin doğruluğu çok açık ve net bir şekilde ortaya çıkıyor. Bugün burada son sözü bize verseniz de, gerçekte son sözü sizler nasıl bir karar verirseniz verin, Türkiye Halkları verecektir. İnanıyorum ki halkımız bizi aklayacaktır....”

Dava arkadaşları ve gençler

Başpınar’ın cenaze töreni için Türkiye’nin çeşitli illerinden ve yurt dışından çok sayıda kişi sabah saatlerinde Ankara’ya geldi. Devrimci Yol Merkez Komite Üyesi olmaktan yargılanan Ali Başpınar’ın cenazesine özellikle gençlerin katılması dikkat çekti.

Ali Başpınar’ın cenazesine TMMMOB Yönetimi Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, MMO Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, KESK Genel Başkanı Sami Evren, Eğitim-Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç, Dostluk ve Yardımlaşma Vakfı, ÖDP, 78’ler Dayanışma Derneği, 68’liler Dayanışma Derneği, TKP ve Halkevleri üyeleri katıldı. Törene SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın ve bir grup SHP’linin de katılması dikkat çekti. Hayat TV Genel Yayın Yönetmeni Aydın Çubukçu’nun da aralarında olduğu  çok sayıda basın mensubu da töreni izledi.    BirGün

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !